Prečo horia predlžovacie káble?

Prečo horia predlžovačky, alebo čo nerobte!

V krátkosti si povieme na čo si treba dať pozor pri kúpe akéhokoľvek kábla. Nie je úspora ako úspora.

Prečo treba lacný predlžovací káble rozmotávať úplne? Zamysleli ste sa?

Na našom trhu sú dostupné mnohé káble mnohých výrobcov. Určite ste sa stretli s upozornením na bubnových predlžovacích kábloch ” pred použitím rozmotajte!” Je to práve známe straty. Tieto káble pre úsporu pri výrobe využívajú prierez vodiča na hranici, alebo aj pod hranicou zaťažiteľnosti. 1 až 1,5 mm2 (mm2 – milimeter štvorcový), čo zodpovedá nanajvýš zaťaženiu 6A ( ampér) pri 1 mm2 a 10A pri 1,5 mm2 čo je na hrane normálnej zaťažiteľnosti. Pokiaľ používate nejaký spotrebič s malým príkonom, ako je nabíjačka batérií, malú vŕtačku, prenosnú lampu a pod. je to v poriadku. Problém nastáva vtedy ak pripojíte spotrebič, ktorý ako sa ľudovo povie ” rád si potiahne”. Patria sem rôzne tepelné spotrebiče ako sú grily, variče, ohrievače, práčky, zváračky, veľké búracie kladivá, a pod. Netreba zabúdať ani na viac spotrebičov na jeden predlžovací kábel. Väčšinou zásuvkové obvody sú istené ističmi 10 a 16A (ampér). Nikto s bežných užívateľov však nepátra, ktorú zásuvku ma napojenú na aký istič. Neriešia to ani vaši blízky ani deti. Ak máte 10 ampérovú predlžovačku a pripojíte ju do zásuvky, ktorá je istená 10A ističom nič hrozné sa nedeje. Pri predlžovacom kábli výrobcom vyrobený na 10 ampérov pripojenom v zásuvke s istením ističom 16 ampér môže nastáť už veľký problém. Ak tečie káblom predlžovačky dlhšie prúd vyšší ako 10 ampérov začína sa vám kábel prehrievať, ale istič má ešte na vypnutie rezervu. Ak začne smrdieť zhoreninou už je izolácia vo vnútri nezvratne poškodená. Hrozí skrat aj požiar. Takýto predlžovací kábel je nebezpečne používať.

Je to dobrý recept na požiar.

Na kábli sa začnú vytvárať bubliny, puchiere. Taký kabel odpojte a môžte ho zahodiť. Je v ňom prehriata spečená izolácia vodičov a môže vám zoskratovať – ľudovo povedané streliť. Najhorší prípad je skryť poddimenzovaný, alebo poškodený predlžovák pod koberec alebo za skriňu. Je to dobrý recept na požiar. Možno si poviete, “nestalo sa nič roky”. Je to možné. Prehrievaním izolácia starne, degraduje až raz príde zlom bodu. Pripojíte vysávač, ohrievač a nešťastie je tu. Zvýšená záťaž – prehriatie – požiar. Odolnosť ešte zavisí aj od materiálu s akého je izolácia vyrobená. PVC aj najlacnejšia, ma však najnižšiu odolnosť. Gumový kábel má vysokú odolnosť, je však drahší. Dnes už je viac rôznych materiálov.

Vhodný je predlžovací kábel, ktorý je výrobcom vyrobený na 16 ampérov. Aj na pohľad je hrubší. Takýto kábel môžte použiť pre istenie 16 ampér, tak aj pre istenie 10 ampér. Najlepšie je najme pri dlážkach nad 20 metrov kábel, ktorý ma na sebe napísane 2,5mm2

Na našom trhu, ako som už spomenul, sú dostupné mnohé káble mnohých výrobcov. Nie však každý výrobca aj obchodník je poctivý. Čo ľudia žiadajú, to sa predáva. Úspora pár euro na začiatku, neskôr znamená stratu. Strata je na energií stratenej v kábli, na škode na kábli, zníženej životnosti. V prípade požiaru môže spôsobiť aj škody na majetku. Tenký nekvalitný kábel aj váš domáci miláčik skôr prehryzie. Na tých si dávajte veľký pozor. Niektorý majú radi káble.

Prívodný a predlžovací kábel k naším mobilným rozvádzačom

________________________________________

1,5mm2 - 10A až 16A *1)
2,5mm2 - 16A až 20A *1)
4mm2   - 25A až 32A *2)
6mm2   - 32A až 50A *2) 

*1) vhodné pre 3 žilové káble 230V aj 5 žilové káble 400V najme nad 25m. *2) vhodné pre 5 žilové káble 400V. Nad 16 ampér sa predlžovacie káble na 230V nepoužívajú. Výšia hodnota zaťaženia kábla je možná u gumového a kvalitného kábla na menšiu vzdialenosť. Na dlhšie vzdialenosti nad 50m je vhodnejší kábel s vyšším prierezom.

V krátkosti sme si povedali na čo si treba dať pozor. Nie je úspora ako úspora. Nekupujte mačku vo vreci. Tu sa šetriť nevypláca.

Ak máte otázky, chcete si nechať poradiť, kontaktujte nás.

Je lepšie a lacnejšie urobiť svoj elektroprojekt kvalitne, bezpečne od začiatku.

Prečítajte si